Українські військові без контрактів та їжі

Говорячи про контрактну армію, урядовці забувають, що сьогодні в них немає грошей навіть на те, щоб забезпечити елементарні потреби військових.

Українська армія дуже хоче стати професійною. Тема скасування обов’язкового військового призову отримала нове життя на минулих парламентських виборах, коли БЮТ пообіцяв зробити Збройні сили контрактними вже 2008 року. Сьогодні про повністю професійне військо говорять усі керівники держави. Але армійський призов проходить, як і раніше, а професіоналізм війська залишається тільки темою розмов.

У 2008 році призов до української армії не скасують. У цьому сходяться і експерти, і військові, і навіть ті, хто обіцяв обов’язково і швидко перейти до контрактної форми служби. Нещодавно голова комітету Верховної ради з питань нацбезпеки та оборони Анатолій Гриценко розповів журналістам, що Блок Тимошенко збирається взагалі зняти з розгляду парламенту запропонований ним самим законопроект про скасування строкової служби цього року. Внесений особисто прем’єром, її першим заступником Олександром Турчиновим і кількома депутатами від БЮТ документ "Про внесення змін до закону «Про військовий обов’язок і військову службу" передбачав повне скасування строкової військової служби та вимагав на такі цілі близько 4,5 млрд. гривень. Значно поміркованішим у цьому питанні був президент, який обіцяв, що останній призов в Україні відбудеться у 2009 році. Але і оптимістичні прогнози, що стали гарним передвиборчим гаслом, і більш спокійні плани сьогодні не реалізуються. На реформування армії в України немає грошей.

Саме на нестачу коштів, виділених на військові потреби, звертає увагу експерт Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Сергій Згурець. За його словами, контрактна армія була одним з "елементів PR-кампанії" БЮТ на виборах, але після опрацювання питання міністром оборони Юрієм Єхануровим, очевидною стала матеріальна проблема. "Був указ президента про те, що потрібно військовий бюджет збільшити до 17,5 млрд. гривень, але він так і не набув чинності. В Кабінеті міністрів Тимошенко немає коштів, щоб ці речі (потреби професійної армії – 1+1 News) наповнювати. Питання професійної армії, загалом потреб армії, не є пріоритетним", - розповів Згурець 1+1 News. Виходячи з цього, говорити про повністю контрактну армію сьогодні дуже важко, адже грошей в Україні не вистачає не лише на потреби військових. Найпоказовіше ж те, що про відсутність достатнього фінансування говорять не лише експерти, а й вище армійське керівництво.

Міністр оборони Єхануров, здається, ніяк не може домогтися від уряду, до якого сам входить, хоча б якихось достатніх грошей на потреби армії. Йому залишається лише жалітися на "хронічну нестачу фінансових ресурсів протягом усіх попередніх років" і на те, що "такого низького рівня фінансування армії, як цього року, ще не було за часів незалежності України". Тобто, попри всі заяви стосовно розвитку армії, про цю справу уряд поки думати не збирається. З іншого боку, міністерство має цілий Перспективний план основних заходів щодо забезпечення переходу Збройних сил на контрактну основу. Він, за умови достатнього фінансування, забезпечить перехід до контрактного війська у терміни, встановлені президентом, - до 2010 року.

На виконання плану, за словами Єханурова, потрібно 49,6 млрд. гривень, та поки про такі суми військовим залишається лише мріяти. Ось тому цього року контрактниками стали лише 335 осіб, і незрозуміло, як їх кількість збільшити до запланованих 7500. В той же час, у 2008 році 21600 призовників мають поповнити лави Збройних сил. У Міністерстві оборони визнають, що молоді люди, яких дуже хочуть добровільно, за контрактом, залучити до військових лав, цілком природно не хочуть служити перший рік за зарплату у 850-870 гривень на місяць. Та й про що говорити, якщо армії сьогодні не вистачає не лише на будівництво житла та інші соціальні проблеми, а ще й на харчування солдатів? За інформацією Міноборони, цього року грошей вистачить лише на 186 діб годування військових, а от як їм жити весь наступний рік, уряд поки не вирішив. Але вони все ж продовжують сподіватися не лише на розв'язання подібних поточних проблем, а й на стратегічні проекти, серед яких чільне місце посідає професійна армія. Ось тільки поки що державний бюджет-2008 не міняється і важко очікувати на те, що в ньому будуть зміни, необхідні для нормального розвитку війська.

Незважаючи на це, експерти впевнені, що українська армія може стати професійною. Щоправда, і вони звертають увагу на невирішеність проблеми фінансування. Експерт військових програм Центру імені Разумкова Олексій Мельник наголошує, що перевести військо на контрактну основу до 2010 року цілком реально. "Але маємо середину травня, досі бюджет не прийнятий, всі поправки не відповідають потребам Збройних сил. Є великий сумнів, що цей рік буде продуктивним у плані виконання програми (переходу до контрактної армії — 1+1 News). Залишаються всього лише 2009-2010 роки. Якщо будуть кардинальні зміни у фінансуванні, перспектива залишається", - сказав він 1+1 News. Сьогодні, за словами Мельника, в України немає грошей на переозброєння контрактників, їхню бойову підготовку та створення належних соціально-побутових умов.

Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Віктор Чумак вважає, що професійна армія в Україні може з’явитися в 2010-2011 роках. "Якщо виконувати програму переходу армії на контрактну основу, яка передбачає 2010 рік, наприкінці зазначеного року можна вийти на контрактну основу служби. Це при виконанні програми і бюджетних зобов’язань, виділенні грошей на утримання війська на рівні 2,5-3% від загального ВВП", - наголошує він. Ось тільки за відсутності належного фінансування, як зараз, контрактна армія на переконання експерта може стати реальністю тільки в результаті "політичного рішення", звісно ж, не надто ефективного.

Важко передбачити, скільки мільярдів гривень грошей українська армія отримає в наступні роки, але сьогодні очевидно, що їй так і не почали давати необхідних не тільки для розвитку, а й для нормального життя, коштів. У сьогоднішній Україні, що живе за тимчасовим бюджетом, не може впоратись із величезною інфляцією та не знаходить джерел поповнення свого кошторису, на армію ні часу, ні грошей не вистачає. А тому близько 28 млрд. гривень армійського бюджету, що, як вважає Сергій Згурець, потрібні для становлення професійної армії, сьогодні здаються нереальними. І контрактне військо залишається, як говорить міністр Єхануров, "дорогим задоволенням". А українці мають військкомати без опалення, борги війська за послуги ЖКГ та чи не найбільш непрестижну сферу діяльності — армію.все для dle
  • Автор: Rimlyanin
  • 24 мая 2008
  • Посмотрели: 3 093
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.