ТАКОГО СМЕРЧУ І ГРАДОБОЮ ЛЮБЕШІВ НЕ ЗНАВ

'ТАКОГОНа багатостраждальну любешівську землю, яка нерідко потерпає від підтоплення, звалилося нове лихо - смерчі, шквали, град. На щастя, людських жертв немає, постраждало три особи, які зазнали невеликих ушкоджень. За даними метеостанції, за годину випало 29,7 міліметра опадів, за добу - півмісячна норма. Автор цих рядків якраз у ці дні перебував у відрядженні у Любешівському районі. То ж на власні очі довелося побачити стихію і її наслідки. Учора в Любешові побувала прем'єр-міністр Юлія Тимошенко, котра з керівниками області оглянула пошкоджені будівлі, зустрілася з потерпілими від стихійного лиха, пообіцяла надати допомогу

У селі Седлище минулої середи добряче припікало сонце, було душно. Хоча це був лише другий день по-справжньому спекотний. Діти купалися в Стоході, засмагали до самого вечора. Десь близько 19-ої години на обрії із заходу з'явилася хмара, погримувало, але вона пройшла мимо. А згодом насунула хмара, темна частина якої пішла на Любешів. І раптом виляск грому та шквал вітру з дощем. Застукотів град по дахові. Господиня дому тільки встигла скрикнути: «Хоч би вікна не побило» - як від граду розкололося скло відразу на двох шибах.
Такого граду ще не доводилося бачити. Як правило, він круглий, ніби відшліфований. На цей раз з неба з великою силою вдаряли кусочки льоду з гострими кутами розміром більше п'яти копійок. Неподалік з хати відразу зірвало шифер, з іншої - обшивку. Градобій під канонаду грому тривав недовго, можливо, хвилин сім-десять. Згодом, коли вдалося вийти на вулицю, то побачили проріджене жито, перебиті стебла ранньої картоплі, штурпаки на місці часнику, розкидані по землі трускавки, вкляклі стебла помідор... Злива продовжувалася, світло зникло. У цей час зателефонувала жителька Маневич по мобільному телефону і сказала: «А я тут поливаю огірки». У нас же можна було кататися на лижах по льоду.
На небі спостерігалась якась круговерть різних хмар. Усі вони рухалися в різні боки. Тим часом тепер уже зі сходу знову рушила темна хмара з громовицею. Стало зрозуміло, що основний удар стихія нанесла по райцентру (Седлище за 14 км) та інших ближніх селах. По телефону з Любешова уже повідомляли про знесені покрівлі. А фермер села журився, що у зв'язку з відсутністю електроенергії страусині яйця, закладені в інкубатор, уже вдруге пропадуть. А наступного дня вранці, об'їхавши селище Любешів, можна було побачити наяву значні руйнування.
Відразу за Любешівською Волею в напрямку райцентру сосни, що росли на краю лісу, були переламані, наче сірники. Навіть металічний вказівник на дорозі розвернуло в інший бік. При в'їзді в селище на багатоквартирному будинку було видно розвалений фронтон, на двоповерховому - не було даху. Стало зрозуміло, що багатоповерхівки, які споруджувалися за радянської влади, залишилися без покрівлі. Але найбільше вражало руйнування деяких нових будинків - розвалені фронтони, несучі стіни з блоків, а також цегляні огорожі. Можливо, справді, як казав один спеціаліст, цементу не доклали в будови. Взагалі так чи інакше, але пошкодження спостерігалося майже на кожному будинку, особливо постраждали дахи.
Деякі дерева впали на огорожі, споруди. Особливо шкода було повалених красивих багаторічних велетнів у старовинному парку Любешова, де вже зранку працювали підрозділи рятувальників з управління МНС. Дерева впали разом з гніздами ворон, які отримали такий стрес, що безперервно кричали і йшли до людських рук. І, звичайно, було шкода любешівцям зламаної більш як 25-метрової ялинки, котра росла біля Будинку культури, вперше в цьому році вона була святково прикрашена і біля неї діти на Новий рік водили хоровод. Взагалі ж стихія показала, що старі дерева біля будівель необхідно вчасно зрізати, а будинки повинні бути розраховані на стихійні явища.
Уже о сьомій годині ранку засідала обласна комісія з ліквідації наслідків лиха. За попередніми даними, покрівля в Любешові зруйнована на двадцяти багатоповерхових будинках, пошкоджено дитячі садки, багато індивідуальних домівок, приміщень установ (подекуди вже виносили сушити килими). Керівник філії «Волиньобленерго» Євген Пахолюк повідомив, що пошкоджено п'ятнадцять десятикіловольтових опор, десять - 0,4 кіловольтових. Відразу почали працювати дванадцять бригад, на допомогу приїхали робітники з Маневич. Усували пошкодження на лініях, аби не трапилось трагічних випадків, але вже опівдні електрику подали в найважливіші установи.
І, звісно, найбільший удар припав на сільське господарство. За словами голови районної ради Валерія Панасюка, постраждало близько сорока гектарів картоплі в сільськогосподарському кооперативі «Колос», 25 гектарів - у фермерському господарстві «Еліта», а також посіви в сортово-дослідній станції. А ще ж - тисячі селянських господарств. За попередніми даними, треба зрізати 7,5 тисячі кубометрів пошкоджених лісових дерев. У повідомленні прем'єр-міністру керівники району вказали, що згідно з попередніми даними комісії збитки сягають понад 17 мільйонів гривень. З них 11 мільйонів - втрати сільського господарства.
А тим часом в селищну раду підходили жінки з плачем. Голова Петро Хомич, який ще звечора об'їздив все селище і навіть простудився, роз'яснює, що депутати дійдуть до кожного жителя селища, складуть акти. Але найперше його запитання: «Чи застрахований ваш будинок?» На жаль, в багатьох прохачів - ні.
Неподалік знесло старенький дах з домівки Наталії Верхомчук, яка працює прибиральницею в селищній раді. Жінка журиться:
- Треба було раніше поремонтувати дах, але грошей не було, чоловік слабий, а тепер дочекалися стихії - ось і город весь вибило градом.
Петро Хомич, який уже вп'яте обраний селищним головою, каже, що такого лиха Любешів ще не знав. Сподівається, що на звернення керівників району відгукнеться уряд, посприяють допомозі народні депутати від Волині.
Увесь резервний фонд району направлено на ліквідацію стихії. З обласного резервного фонду надано лише 120 тисяч гривень. Як учора повідомили, в район завозиться шифер та інші будівельні матеріали. Енергетики обіцяють подати світло на всі населені пункти в суботу. Хочеться, щоб допомога була насамперед надана соціально незахищеним верствам населення.
Олександр НАГОРНИЙ, "Волинь нова"все для dle
  • Автор: Rimlyanin
  • 13 июня 2009
  • Посмотрели: 4 976
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.